Wystawy

WYSTAWY, PREZENTACJE, KONFERENCJE

  1. 9 września 2004 – Magistrat miasta Hradec Králové (Czechy)
    Konferencja „Zveme vás do polskich léčebných lazní” (Zapraszamy do polskich uzdrowisk)
    Organizacja spotkania przedstawicieli czeskich ubezpieczalni zdrowotnych, zakładów uzdrowiskowych i władz samorządowych z ich polskimi odpowiednikami.Wnioski z konferencji: Polskie uzdrowiska mogą odegrać dużą rolę w rozwoju współpracy czesko-polskiej, może nawet większą niż wiele oficjalnych izb i innych instytucji partnerskich. Uzdrowiska są miejscami wypoczynku i zdrowia, mogą być także czesko-polskim pomostem kulturalnym.
  2. sierpień 2006 – Sala Koncertowa Uzdrowisk Kłodzkich S.A. (Polanica-Zdrój)
    Wystawa „100 lat Sanatorium Wielka Pieniawa” (współorganizator)
    Sanatorium zbudowane zostało w latach 1905-1906 przez firmę Andreasa Ernsta jako Nowy Dom Zdrojowy. Był to wysoce luksusowy budynek posiadający 130 miejsc w pokojach z balkonami, salę bankietową, czytelnię, pokój muzyczny, salony gier, palarnię i restaurację. W bocznym skrzydle budynku mieściło się 50 cel łazienkowych do kąpieli leczniczych…
    Ekspozycja wykonana została według projektu Magdaleny Mazurek.
  3. grudzień 2006 – Sala Koncertowa Uzdrowisk Kłodzkich S.A. (Polanica-Zdrój)
    Wystawa „Źródlana przeszłość – mineralna przyszłość” (współorganizator)
    Uroczyste otwarcie wystawy dokumentującej historię polanickiego rozlewnictwa wód mineralnych zbiegło się wydaniem pierwszego numeru okolicznościowej gazety „Wiadomości Źródłowe”. Utrzymana w stylu retro ekspozycja wykonana została według projektu Magdaleny Mazurek.
  4. sierpień 2008 – Sala Koncertowa Uzdrowisk Kłodzkich S.A. (Polanica-Zdrój)
    Wystawa „Łazienki Heleny w starej fotografii” (współorganizator)
    Łazienki Heleny (Helenenbad) to dzisiejszy kompleks obejmujący m.in. pijalnię wody mineralnej, halę spacerową i kawiarnię. Zrealizowano je w latach 1910-1911 według projektu Felixa Wilde i Paula Rothera, a oryginalność rozwiązania architektonicznego polegała na połączeniu wielu funkcji w jednym budynku, którego forma odbiegała od powszechnego w zdrojach stylu eklektycznego…Podróż do przeszłości uzupełniły informacje zawarte w pierwszym wydaniu „Dotyku Historii”.
    Ekspozycja wykonana została według projektu Magdaleny Mazurek.
  5. 3-4 czerwca 2009 – Hotel „Zamek na Skale” (Trzebieszowice)
    IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Terra incognita w turystyce”
    Prezentacja multimedialna „Znana i nieznana społeczność żydowska Ziemi Kłodzkiej. Analiza przypadku Kudowy-Zdroju i Polanicy-Zdroju”
    Celem prezentacji było przybliżenie słuchaczom skróconych dziejów społeczności żydowskiej na terenie dwóch uzdrowisk Ziemi Kłodzkiej. Uzdrowiskowego świata Żydów Ziemi Kłodzkiej już nie ma. Ci, którzy tu niegdyś mieszkali zmuszeni zostali do emigracji lub zginęli w obozach zagłady. Ich miejsca zajęli ci, którzy przybyli tu po drugiej wojnie światowej. Dlatego też pokazane zostały dwie znane miejscowości takimi, jakimi widzieli je Żydzi niemieccy – kurorty z przełomu XIX i XX w. oraz dwudziestolecia międzywojennego. Nie przez pryzmat odrębności kulturowej, ale poprzez wspólną tożsamość historyczną.
  6. czerwiec 2009 – Szpital Kardiologiczny „Zdrowie” Uzdrowisk Kłodzkich S.A. (Polanica-Zdrój)
    Wystawa „100 lat Uzdrowiskowego Szpitala Kardiologicznego Zdrowie” (współorganizator)
    Nieopodal nowego, reprezentacyjnego Domu Zdrojowego w latach 1908-1909 na terenie niewielkiego parku zbudowano Sanatorium, obiekt znany dziś jako Szpital Kardiologiczny „Zdrowie” nazywany też czasami Sanatorium II. Już wtedy było ono bardzo nowoczesne i komfortowe, zapewniające wysoki standard usług… Drugi numer „Dotyku Historii” zbiegł się z obchodami jubileuszu „Zdrowia” oraz II Interdyscyplinarnym Sympozjum Rehabilitacji Kardiologicznej. Wystawa z nimi związana poświęcona została historii szpitala i ludziom, którzy stworzyli wyjątkowy charakter tego miejsca, doprowadzając usługi lecznicze do europejskiego poziomu.
    Magdalena Mazurek – projektantka wystawy
  7. 9-10 czerwca 2010 – Hotel „Zamek na Skale” (Trzebieszowice)
    V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Autokreacja poprzez turystykę”
    Prezentacja multimedialna „Kreowanie wizerunku polskich uzdrowisk przez Gazetę Zdrojową. Blaski i cienie”
    Historia pierwszego powojennego, w pełni profesjonalnego czasopisma „o zdrowiu, uzdrowiskach i turystyce”, które od kwietnia 2001 r. ukazywało się z inicjatywy jego właściciela Zbigniewa Franczukowskiego. Ze względów finansowych tylko przez cztery lata. Bezskutecznie próbowano ratować czasopismo we wrześniu 2004 r. na spotkaniu Rady Programowej. Stwierdzono wówczas, że firmy uzdrowiskowe powinny utrzymywać Gazetę Zdrojową na wzór innych branż. Wydawnictwo takie w formie reklamowej nie sprawdza się, zamazując obraz rynku uzdrowiskowego. Gazeta Zdrojowa powinna wyrabiać w społeczeństwie poczucie mody i snobizmu jeżdżenia „do wód”, dbałości o zdrowie i higieniczny styl życia, wiarę, że warto jeździć do uzdrowisk.
  8. 27 października 2011 – Hotel Bukowy Park Medical SPA (Polanica-Zdrój)
    Prezentacja multimedialna „Polanicki Park Zdrojowy. Od skromnych ogrodów do artystyczno-ogrodniczych plantacji” podczas konferencji podsumowującej realizację projektu „Przebudowa Parku Zdrojowego w Polanicy-Zdroju”. Inwestycja zdobyła pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie „Przyjazna Przestrzeń Publiczna” organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Urbanistów Polskich.
  9. grudzień 2011 – Szpital Uzdrowiskowy „Jan Kazimierz” Uzdrowisk Kłodzkich S.A. (Duszniki-Zdrój)
    Wystawa „Historyczny Dom Zdrojowy Jan Kazimierz na tle dziejów dusznickiego zdroju”
    Przeszłość Dusznik-Zdroju zdumiewa, budzi podziw, dlatego czujemy się zobowiązani przedstawiać dzisiejszym mieszkańcom to, czego już nie ma, co dawno minęło na zawsze. Wskrzeszamy ludzi, zdarzenia, które stanowią przeszłość, epokę zamkniętą, do której możemy wracać już tylko pamięcią. (ze statutu Towarzystwa Miłośników Dusznik-Zdroju). Wystawie towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz folder.
  10. 2012 – Prezentacje multimedialne dla Uzdrowisk Kłodzkich S.A.
    Dzieje Polanicy-Zdroju, Dusznik-Zdroju i Kudowy-Zdroju: „Okruchy historii”
    „Zdrowie – Sanatorium kardiologiczne w Polanicy-Zdroju”
    „Wielka Pieniawa – dawny Dom Zdrojowy w Polanicy-Zdroju”
    „Polonia – dawny Dom Zdrojowy Książęcy Dwór w Kudowie-Zdroju”
  11. marzec 2012 – Szpital Uzdrowiskowy „Zameczek” Uzdrowisk Kłodzkich S.A. (Kudowa-Zdrój)
    Wystawa „Zameczek – Pałac dawnej Kudowy na tle dziejów zdroju”
    Położony w samym sercu parku zdrojowego Pałac uważany był za „najznakomitszą budowlę tego miejsca”. Po trudach wojen regenerował tu swoje siły generał Friedrich Wilhelm hrabia von Götzen, a odwiedzał go kilkakrotnie generał Gerhard von Scharnhorst. W czerwcu 1813 r. rezydowała w Pałacu królowa pruska Luiza wraz z dziećmi, co przez długie lata było powodem do dumy mieszkańców Kudowy…
    Wystawie towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz folder.
  12. 14-15 czerwca 2012 – Hotel „Zamek na Skale” (Trzebieszowice)
    VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Nowa ekonomia turystyki kulturowej”
    Prezentacja multimedialna „Czynnik kultury w komercyjnej ofercie uzdrowiskowej na przykładzie Teatru Zdrojowego w Polanicy-Zdroju”
    Klienci współczesnych uzdrowisk coraz częściej przyjeżdżają do nich nie tylko w celach leczniczych. Funkcje profilaktyczna, wypoczynkowa i kulturowa powinny stać się, obok leczenia uzdrowiskowego, ważnymi elementami strategii rozwoju miejscowości i gmin uzdrowiskowych oraz większych obszarów, na których funkcjonują uzdrowiska. Posiadają one znacznie więcej atutów niż inne miejscowości turystyczne. Nie trzeba budować w nich oferty produktowej od podstaw lecz można ją unowocześnić, wzbogacić i poszerzyć. Jest to proces dużo tańszy niż tworzenie takiej oferty od początku, czy też wypromowanie nowej miejscowości turystycznej.
  13. 14-24 sierpnia 2012 – Zielone Tarasy Sanatorium „Wielka Pieniawa” (Polanica-Zdrój)
    Wystawa „Renate Landinger – malarka z Polanicy-Zdroju”
    Na otwarciu wystawy subtelnych obrazów, prezentujących urodę dawnej i obecnej Polanicy-Zdroju, nie zabrakło dawnych mieszkańców uzdrowiska i ich rodzin przebywających na dorocznej wycieczce do miejsca swojego urodzenia. Były okolicznościowe przemówienia, tradycyjna lampka wina i łzy wzruszenia malarki…
    Renate Landinger urodziła się w 1940 r. jako córka Gerharda Scholza, ostatniego ewangelickiego pastora Polanicy. W roku 1946, tak jak olbrzymia większość niemieckich mieszkańców Polanicy, zmuszona została do opuszczenia swego rodzinnego miasta. Tworzyła w farbach olejnych i akrylowych, rysowała, zajmowała się również malarstwem ludowym. W duchu poetyckiego realizmu utrwalała wizerunki koni, kotów, psów i ptaków, nadmorskie plaże, górskie doliny z wioskami, kościoły i majątki oraz widoki miejskie. Po wielu latach co roku kilka tygodni spędzała w Polanicy-Zdroju i jak mówiła: nauczyła się kochać i szanować ten kraj i jego mieszkańców. Renate Landinger zmarła 11 maja 2013 r. podczas kolejnego pobytu w swym rodzinnym mieście.
  14. 2013 – Wystawa „SPA & Wellness w Polsce” przygotowana dla Polskiej Organizacji Turystycznej
    Produktem priorytetowym Polskiej Organizacji Turystycznej na lata 2013-2014 były uzdrowiska oraz uroda i zdrowie – obiekty Spa & Wellnes. Wystawa prezentująca wybrane obiekty opracowana została w nowej linii kreacyjnej kampanii promującej Polskę za granicą. Bajkowe klimaty miały nie tylko stworzyć ciepły, zachęcający wizerunek, ale także przywołać w pamięci odbiorców obrazy z dzieciństwa dzięki magicznym i kolorowym skojarzeniom. Wystawa eksponowana była w Ośrodkach Zagranicznych POT, a także wielu krajach Europy, m.in. na Targach Les Thermalies w prestiżowym Carrousel du Louvre, podczas Brussels Film Festival organizowanym przez centrum Flagey oraz na wernisażu w restauracji Kwiat Europy przy Parlamencie Europejskim.
  15. marzec 2013 – Szpital Uzdrowiskowy „Korab” Uzdrowisk Kłodzkich S.A. (Polanica-Zdrój)
    Wystawa „Jak to z Korabiem było”
    Pod koniec lat 60. XX w., kiedy nastąpił boom na sanatoria branżowe, Stocznia Gdańska wydzierżawiła od „Uzdrowiska Polanica” sanatorium „Kryniczanka”, pod warunkiem jego całkowitego przebudowania i unowocześnienia na własny koszt. Później, po przeprowadzeniu gruntownego remontu w 1993 roku „Korab” zaistniał jako pierwsze sanatorium komercyjne w Polsce.
  16. 23 września 2016 – Villa Filmowiec (Polanica-Zdrój)
    Wystawa „Panoptikum Festiwalu Pol-8”
    Historia „Najwspanialszego festiwalu świata”, jak mówiono o polanickim festiwalu filmów amatorskich realizowanych na celuloidowej taśmie 8 mm w szczytowym okresie popularności tego najwęższego formatu filmowego. Festiwal Pol-8 odbywał się w Polanicy-Zdroju w latach 1965-2010, a jego inicjatorem był Józef Milka.