Miłość i dramaty królewny Marianny

Wspaniała, bogato ilustrowana publikacja opowiada o Mariannie Orańskiej – królewnie holenderskiej, żonie królewicza pruskiego Albrechta Hohenzollerna. Była ona jedną z najwybitniejszych kobiet XIX w., osobą, której sława i znaczenie wykraczały daleko poza granice Dolnego Śląska. Królewna Marianna Orańska wbrew nakazom ówczesnej etykiety wybrała miłość, sprowadzając na siebie zawiść dworów Europy i wywołując międzynarodowy skandal. W odróżnieniu od wielu dzisiejszych celebrytów swoją energię koncentrowała nie na budowaniu kontrowersyjnego wizerunku, ale na podnoszeniu walorów gospodarczych i kulturowych regionu, który pokochała. Tą ziemią był południowo-wschodni skrawek Sudetów.

Integralną część obszernej biografii królewny stanowi przewodnik turystyczny „Śladami dzieł Marianny Orańskiej i jej spadkobierców na ziemiach Kłodzkiej i Ząbkowickiej”. Na trasie szlaku napotkamy atrakcje kulturalne i przyrodnicze oraz zabytki architektury, wśród których perłą jest pałac w Kamieńcu Ząbkowickim.

prof. dr hab. KRZYSZTOF RADOSŁAW MAZURSKI (1946-2016) – Autor książki
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego (geografia), wieloletni pracownik naukowy Wrocławskiej Akademii Ekonomicznej, pod koniec życia pracował na Politechnice Wrocławskiej. Wykładowca akademicki, wybitny geograf, publicysta, przewodnik sudecki, dolnośląski i wrocławski. Działacz i Honorowy Członek PTTK, Zasłużony Instruktor Krajoznawstwa, turystyki górskiej, fotografii krajoznawczej i przewodnictwa. Autor publikacji naukowych z zakresu gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska przyrodniczego, geografii rolnictwa, regionalistyki i krajoznawstwa oraz ponad 50 przewodników turystycznych dotyczących Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej i Łużyc.

JERZY ORGANIŚCIAK – Autor opisu trasy turystycznej
Z wyksztalcenia magister inżynier mechanik, z zainteresowania krajoznawca, regionalista, wydawca, organizator wydarzeń kulturalnych. Autor kilkunastu publikacji poświęconych Ziemi Ząbkowickiej, z którą jest związany od urodzenia. Autor i współautor m.in. popularnego cyklu książek pod wspólnym tytułem „Ząbkowickie opowieści”. Długoletni działacz społeczny, członek PTTK, przewodnik turystyczny.

tytuł autor ISBN format rok wydania

Miłość i dramaty królewny Marianny

Krzysztof R. Mazurski

9788396693600

Oprawa: twarda
Liczba stron: 224
Format: 165x235 mm

2023