Polanica-Zdrój w obiektywie Alojzego Milki

Album zdjęć „fotografa Polanicy”, który niestrudzenie dokumentował zachodzące w niej przemiany. Uczestniczył w życiu miasta i uzdrowiska ze swoim aparatem, nie stroniąc od pokazywania wydarzeń w sposób humorystyczny czy też z lekkim dystansem.

Przedstawione w albumie zdjęcia autorstwa Alojzego Milki, to zaledwie niewielka część jego dorobku artystycznego, obejmującego tysiące zdjęć i przezroczy poświęconych bardzo zróżnicowanej tematyce.

Alojzy Milka (1928-1987) był synem kolejarza z Rybnika, uczestnika wszystkich Powstań Śląskich. Podążając za ojcem, uczestniczącym po drugiej wojnie światowej w organizacji węzła kolejowego w Kłodzku, wraz z bratem Józefem przyjechał do Polanicy-Zdroju. Tutaj wspólnie założyli i prowadzili zakład fotograficzny. Jednocześnie rozpoczęła się fascynacja Alojzego Ziemią Kłodzką. Alojzy wrósł w polanickie uzdrowisko i pozostał mu wierny do końca swego życia. Piękno Ziemi Kłodzkiej stało się jego pasją, a wręcz powołaniem do dokumentowania otoczenia i zachodzących w nim zmian.

Na XXIV Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w 2015 roku album „Polanica-Zdrój w obiektywie Alojzego Milki” otrzymał wyróżnienie specjalne Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

rok wydania 2014